Dienstag, 22 Oktober 2019 11:54

Kolka niemowlęca – co to takiego? Co zrobić, gdy pojawi się u dziecka?

Jak zapobiec kolce? Jak zapobiec kolce?

Twoje dziecko nieustannie płacze, a Ty już nie wiesz, co masz robić, co mu może dolegać i jak mu pomóc. Okazuje się, że może to być kolka niemowlęca. Dolegliwość, która dotyka blisko 40% dzieci do 6 miesiąca życia. Czym dokładnie jest kolka niemowlęca, jakie są jej objawy i czy można w jakiś sposób ulżyć dziecku w tym czasie?

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca zaliczana jest do dolegliwości okresu niemowlęcego (nie jest uznawana za chorobę). Zazwyczaj jej przyczyn upatruje się w braku prawidłowego rozwoju układu pokarmowego i nerwowego małego dziecka, gdyż to z ich strony najczęściej występują objawy kojarzone właśnie z kolką. Są one bardzo dokuczliwe, a płacz dziecka, u którego występuje kolka, może trwać nawet kilka godzin. Dobrą informacją jest to, że objawy najczęściej zaczynają stopniowo ustępować już około ósmego tygodnia życia dziecka.

Jak rozpoznać kolkę i jak sobie z nią poradzić?

Objawy kolki u niemowląt są dość charakterystyczne. Zazwyczaj mówi się o uciążliwym płaczu, który ma trwać co najmniej 3 godziny w ciągu dnia, 3 dni w tygodniu i 3 tygodnie w ciągu miesiąca. Wskazuje się też na to, że dziecko w tym czasie jest bardzo niespokojne – podkurcza nóżki i napręża się. Może mieć też mocno naprężony brzuszek. Tych objawów nie można bagatelizować, gdyż mogą towarzyszyć kolce, ale i poważniejszym dolegliwościom, a nawet chorobom.

Z uwagi na to, że nie do końca wiadomo, co dokładnie wywołuje kolkę i wskazuje się na kilka przyczyn, nie ma jednego określonego sposobu działania przy tej dolegliwości. W celu uniknięcia kolek często zaleca się zmianę sposobu przystawiania dziecka do piersi. Nie może ono połykać bowiem powietrza w czasie jedzenia. U dzieci karmionych butelką zaleca się smoczki antykolkowe. Często poleca się również zmianę diety mamy karmiącej. A co, jeśli kolki już występują u dziecka? Można skorzystać między innymi ze środków farmaceutycznych np. kropelek ułatwiających trawienie i odprowadzenie gazów z brzuszka. Trzeba zawsze takie metody skonsultować z lekarzem maleństwa. Ulgę dziecku mogą przynieść też ciepłe kąpiele, masaże brzuszka, a nawet puszczanie mu dźwięków o określonej częstotliwości, tzw. białego szumu.

Korzystasz z białego szumu do ukojenia kolki – o tym pamiętaj!

Jak pokazują różnorodne badania, biały szum pozwala na łatwiejsze ukojenie dziecka. Trzeba tutaj jednak pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa. Do puszczania białego szumu najlepiej stosować specjalne emitery lub nagrania na płytach CD. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby dźwięk nie był zbyt intensywny, bo zamiast ukoić, może rozdrażnić dziecko. Może też wpłynąć negatywnie na rozwój jego słuchu. Urządzenia emitujące szum należy też ustawić w bezpiecznej odległości od dziecka, by nie miało ono z nimi bezpośredniego kontaktu.

Nie można też z takiej pomocy korzystać za często, gdyż dziecko może się przyzwyczaić do zasypiania czy uspokajania się przy takich dźwiękach. Później będzie mu trudno zasnąć bez nich, co będzie powodowało jego niepokój.

Gelesen 274 mal